MONEY TALKS podcast - Aká je finančná gramotnosť Slovákov?

intro

V dnešnom podcaste sme privítali hosťa nám už dobre známeho. Odborníka s dlhoročnými skúsenosťami z finančného sektora, Janka Hollého. Počas svojej kariéry získal pestré skúsenosti s audítorstvom, vedením tímov, aj zakladaním spoločností. Dnes odpovedal na otázky ohľadom finančnej gramotnosti. Čo všetko na nej závisí a aké je finančné vzdelanie Slovákov? Ako sám hovorí, "po rokoch v oblasti finančníctva by som mohol povedať, že sa cítim expertom v tejto oblasti. Na druhej strane som si uvedomil, že finančná gramotnosť nie je obmedzená. Vzdelávanie je potrebné celý život, ako vo finančnej, tak aj digitálnej gramotnosti".

Čo by si pod pojmom finančná gramotnosť mali predstaviť ľudia mimo svet finančníkov?

Základná definícia je schopnosť ľudí hospodáriť so svojimi financiami s cieľom zabezpečiť seba a svoju rodinu do konca života. Na školách sa učíme zemepis, aby sme sa vedeli orientovať, jazyky aby sme sa vedeli dohovoriť. Finančná gramotnosť je jedna z tých nevyhnutných pre život, pretože s peniazmi žijeme.

Ako môžu Slováci zvýšiť svoju finančnú gramotnosť?

Pre mňa je to celoživotná záležitosť, začať s jej výučbou je potrebné už na základných školách. So svojimi dvoma synmi som od malička hovoril o peniazoch veľmi otvorene, v rannom detstve vnímajú informácie najmä formou hier. Nemyslím si, že by mala byť téma peňazí tabuizovaná, čo je na škodu. Kľúčom úspechu je priblíženie tejto témy najmä deťom a mladým ľuďom vo veku, kedy ešte necítia strach o tom rozprávať.

Slovo inflácia sa v súčasnosti ozýva zo všetkých strán. Myslíš si, že tomuto pojmu ľudia rozumejú?

Myslím si, že čiastočne. Je tu stále, ľudia si infláciu vo výške okolo 1 % v posledných rokoch ani neuvedomovali. Súčasná situácia však z môjho pohľadu nie je štandardná, rast cien energií a teda aj tovarov a služieb sa premietol do miery inflácie v dvojciferných hodnotách. Je teda dôležité sa s ňou vysporiadať krátkodobo, no v uvažovaní o tom, ako šetriť a s peniazmi narábať, treba pokračovať aj následne.

Čo ďalšie sa v podcaste dozviete?

  • 43 % slovenských domácností nedokáže mesačne usporiť ani 1 cent
  • Čo by si odporučil známemu, ktorý nevychádza s rozpočtom alebo chce začať s investovaním?
  • Ako vzbudiť v ľuďoch záujem o vzdelávanie sa v tejto oblasti a kedy pomôže finančný poradca?
  • A kde sa naučiť finančnej gramotnosti?

Vypočujte si celý rozhovor tu alebo vo vašej obľúbenej podcastovej aplikácii.

Čo je MONEY TALKS?

Podcast MONEY TALKS búra mýty o tom, že téma peňazí je v spoločnosti tabu. S našimi hosťami hovoríme o peniazoch priamo a na rovinu. Úlohou podcastu MONEY TALKS je vzdelávať a učiť o peniazoch skutočnými príbehmi ľudí. V podcastoch MONEY TALKS nebudete počuť finančné definície a poučky. Získate však vzácne pohľady a názory ľudí, ktorí nadobudli materiálne bohatstvo, snažia sa oň, alebo o svoje bohatstvo vlastnými chybami prišli.