10 vecí, na ktorých by vám ako investorovi malo záležať

intro

Investovanie na finančnom trhu je umiestňovanie peňazí, ktoré máte k dispozícii do rôznych finančných nástrojov s cieľom zarobiť. Pri investovaní znášate riziko, že o vložené peniaze prídete.

Vo všeobecnosti platí pravidlo, čím vyšší môže byť výnos, tým väčšie riziko musíte znášať. To znamená, že aj strata môže byť väčšia. Pri investovaní môžete prísť o časť alebo aj o všetko, čo ste do investície vložili.

Kto je investor?

Investor je niekto, kto chce väčšiu návratnosť svojich peňazí, ako môžu poskytnúť bankové vklady. Na dosiahnutie tohto cieľa sú investori pripravení čeliť väčším rizikám v nádeji, že budú mať väčšie odmeny.

Tu je 10 vecí, na ktorých by Vám ako investorovi malo záležať:

1. Nikdy sa nepozerať na to, akým spôsobom bohatnú iní ľudia.

Vždy sa nájdu ľudia s väčším úspechom, prestížou, peniazmi a ocenením ako vy. Ľahšie povedané, ako urobené, ale bez obáv z toho, koľko peňazí zarábajú iní ľudia, vám môže ušetriť veľa zbytočného stresu a úzkosti.

2. Výber správnej akcie.

Vybrať akcie je ťažšie, ako si myslíte. Nákup a podržanie je skvelou stratégiou pre niektoré akcie. Pre ostatných je to ekvivalent trestu smrti investora. Medzi investovaním je nutná disciplína a tvrdohlavosť. 

3. Množstvo času a úsilia, ktoré ste vložili do svojich investícií.

V mnohých oblastiach života vedie väčšie úsilie k lepším výsledkom. To neplatí, pokiaľ ide o investovanie. V skutočnosti to, že sa budete viac snažiť a budete sa viac venovať svojim investíciám, často povedie k horším výsledkom. Pokiaľ ide o trhy, za stupeň obtiažnosti nie sú žiadne ďalšie body. Väčšine investorov by bolo lepšie, keby robili menej, nie viac. 

4. Nesledovať jednoročné výkonnostné čísla.

Výnosy z jedného roka (alebo akýkoľvek kratší časový rámec) vám o vás ako investorovi nič nehovoria. Každý investor bude mať dobré a zlé roky. Diverzifikácia vyzerá z krátkodobého hľadiska často hlúpo. Riadenie rizika sa môže javiť ako zbytočné. Šťastie môže zvíťaziť nad zručnosťou. Pravdepodobne nie ste takí dobrí alebo zlí, ako vám naznačujú čísla krátkodobej výkonnosti. Jediné, na čom záleží, sú dlhodobé výnosy. 

5. Vaše IQ nie je až tak dôležité.

Pri investovaní záleží na EQ viac ako na IQ. Áno, vyžaduje sa určitá úroveň inteligencie, ale ako raz povedal Warren Buffett: „Investovanie nie je hra, kde chlapík so 160 IQ prekoná chlapíka so 130 IQ. Keď už máte obyčajnú inteligenciu, potrebujete temperament, aby ste ovládli pudy, ktoré dostávajú iných ľudí do problémov s investovaním.“ Na trhoch je zapojených veľa inteligentných ľudí, ale ani zďaleka nie toľko ľudí, ktorí majú kontrolu nad ich reakciami. Samotná inteligencia nezaručuje úspech na trhoch. 

6. Nebrať si inšpiráciu v rámci finančného poradenstva od miliardárov.

Veľmi úspešní ľudia zvyčajne ponúkajú najhoršie finančné poradenstvo. Na to, aby poskytli užitočné rady, sú jednoducho v kontakte s normálnymi ľuďmi. Je tiež dôležité mať na pamäti, že títo ľudia neustále hovoria veci, podľa ktorých v skutočnosti nekonajú. Musíte sledovať, čo robia, nie čo hovoria. A ani potom títo ľudia nepoznajú vaše finančné podmienky. Ako vám môžu ponúknuť užitočné rady? A miliardári majú schopnosť robiť obrovské chyby so svojím bohatstvom a stále budú v poriadku. Ak urobíte obrovskú chybu vy, bude to oveľa viac bolieť. 

7. Neriadiť sa špekuláciami, koľko by ste mohli zarobiť, ak by ste vložili iba 10 000 EUR tam a tam.

„Ak by ste vložili 10 000 dolárov do..., boli by ste rozprávkovo bohatí“. No naozaj! Vďaka za to. Veľmi nápomocné to veru nie je. Je tiež pravda, že ak vložíte 10 000 dolárov do akcií Enronu, mali by ste momentálne 0 dolárov. Tieto fantázie neslúžia nijakému účelu, pokiaľ neviete, ako ich včas spoznať. 

8. Úspech v iných oblastiach vášho života nezaručuje úspech v investovaní.

Vaše najväčšie riziko ako investora závisí prevažne od vašej osobnosti, emocionálneho zloženia a postavenia v živote. Najväčším rizikom pre väčšinu mladých investorov je skutočnosť, že nevedia, ako budú reagovať za určitých trhových podmienok. V mladom veku ešte nevieš, koľko toho ešte nevieš, a to sa ti môže vrátiť aj s úrokmi. Pre skúsenejších investorov môžu vaše skúsenosti skutočne pôsobiť proti vám, ak vám umožnia prehnané sebavedomie vo vašich vlastných schopnostiach. To platí pre ľudí, ktorí našli úspech aj v iných oblastiach svojho života. Najhoršími investormi sú často tí, ktorí predpokladajú úspech vo svojej kariére, čo sa automaticky prejaví v úspešnom investovaní na trhoch. Takto to nefunguje. 

9. Neexistuje perfektné načasovanie trhu.

Investori strácajú príliš veľa času hľadaním dokonalého vstupného bodu pre svoje investície. Tento dokonalý vstupný bod je známy iba s výhodou spätného pohľadu. Je zábavné pozerať sa na výnosy z vrcholov a dna pre určité trhy alebo akcie, ale nikto v skutočnosti neinvestuje dôsledne na vrcholoch alebo úrovniach. 

10. Verte svojim inštinktom. 

Niekto povedal áno, niekto nie. Potom jeden muž povedal: „Koho to zaujíma?“ Celý zmysel investovania na prvom mieste je dosiahnutie vašich finančných cieľov, nie porazenie trhu. 

Vezmite si tieto veci k srdcu a zachránia vás pri investičnom rozhodovaní. Pokiaľ neviete, ako začať, využite crowdfundingovú platformu INVEST IN SLOVAKIA, kde môžete už od 100 EUR zdieľať výnosy z realitných projektov po celom Slovensku.

*Ak ste našli chybu, napíšte nám na [email protected]