FinTech Media Choice - Partnerstvá, práca, technológie
Načerpajte informácie z výberu článkov iných médií. Naše zhrnutie každého z nich Vám ušetrí čas. Nájdete tu novinky zo sveta financií, technológií, aj nehnuteľností.
Pri Cvernovke by mohli vyrásť drevené kancelárie. Developerovi marí plány legislatíva - Priemyselný areál na Račianskej chce developer premeniť na administratívne priestory a zachovať priemyselného ducha historickej budovy. Projekt má byť zároveň prvou viacpodlažnou kancelárskou budovou z dreva na Slovensku. Platné normy však, najmä z protipožiarnych dôvodov, bránia budove presiahnuť počet piatich podlaží, pričom podlaha toho najvyššieho nesmie presiahnuť výšku 12 metrov. Rozsiahly komplex by sa mal skladať z piatich kancelárskych výškových budov, ktoré bude dopĺňať šiesta pôvodná stavba s názvom Zámočnícka dielňa.
Partnerstvá FinTech dláždia cestu k bankovníctvu bez pobočiek - Úspešná digitálna banka ponúka viac než len bankovníctvo v online obale. V súčasnosti existuje priestor pre partnerský model FinTech firiem a bánk. Jedna strana bude inovovať, vytvárať príjemné zážitky a riešiť trenice spojené s digitálnymi kanálmi vznikajúcimi vo finančných službách. Druhá zas prinesie svoje znalosti, skúsenosti a záruky do všetkých druhov kritických bankových produktov.
Slovenka rozbehla biznis v Pakistane. Pomáha znižovať finančnú nerovnosť - „Technológia aplikovaná do biznisu môže prinášať globálne systémové zmeny," hovorí Vladimíra Briestenská, ktorá v Pakistane spoluzaložila fintechový startup. Len 7 % žien tam má svoj vlastný bankový účet. Firma Neem je finančným partnerom technologických platforiem z oblasti poľnohospodárstva, aj zdravotníctva. „Človek nemusí ísť niekoľko kilometrov do najbližšej banky, ale ak má potrebu, tak si vie cez našu platformu napríklad poistiť úrodu či prijať platbu od zákazníkov. Finančné zdravie je o kvalite života, o slobode robiť dôležité životné rozhodnutia, o bezpečí fyzickom, mentálnom a emočnom," dodáva.
Nezamestnanosť v eurozóne dosahuje 6,6 %, v EÚ je na úrovni 6,0 %, na Slovensku máme 6,14 % - Najnižšiu nezamestnanosť majú v Česku (2,4 %), a naopak najvyššiu v Španielsku (12,4 %). Priemerná nezamostnanosť v krajinách eurozóny a v celej Európskej únii klesá. Nezamestnanosť na Slovensku je jemne nad úrovňou priemeru EÚ a zároveň sa nachádza pod priemerom krajín eurozóny. Klesá už sedem mesiacov. Celkový počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie je na úrovni 183 667. Najviac voľných pracovných miest registrovali v Bratislavskom kraji (24 929), najmenej miest majú k dispozícii v Košickom kraji (3 563).
Ako bankovníctvo využíva blockchain - Technológia blockchain uchováva záznamy o transakciách medzi dvoma osobami v otvorenej, zdieľanej účtovnej knihe. Má teda potenciál zmeniť spôsob, akým ľudia na celom svete podnikajú. Napríklad ušetriť čas a zefektívniť obchodovanie tým, že automatizuje a zjednoduší manuálne a papierové činnosti. V článku sa dozviete 5 spôsobov, ako bankovníctvo využíva a môže využívať túto technológiu. Medzi nimi je schopnosť získať finančné prostriedky jednoduchšie, platiť rýchlejšie, aj digitalizovať a zbaviť sa časovo náročného manuálu.
Záujem o hypotéky prudko klesá a nespôsobujú to len vyššie úrokové sadzby - Môže za to zdražovanie úverov na bývanie, stúpajúca inflácia, aj obmedzenia NBS pre maximálne zadlženie ľudí nad 40 rokov. Podľa Mariána Búlika klesol objem nových hypoték „z marcových 3 miliárd eur na 1,3 miliardy eur v júli.“ Z vyjadrení analytikov je zrejmé, že sadzby hypoték neklesnú ani budúci rok.
Nedávno sme zachytili
Kancelárií je v Bratislave o štvrtinu viac ako pred 10 rokmi. Z domu pracujeme menej, ako sa zdá - Aj napriek súčasnej predstavy o práci z domu údaje Eurostatu za minulý rok potvrdili, že ani pandémia na Slovensku prudko nezvýšila podiel ľudí pracujúcich z domu. Ten vzrástol na 15 % z 9,5 % v roku 2019. „Novým normálom sa stáva hybridný model práce, ktorý preferuje väčšina firiem. Od nájomcov v budovách, či už tých stabilných, alebo nových, vieme, že svojich zamestnancov potrebujú mať aspoň niekoľko dní v týždni priamo na pracovisku,“ vysvetľuje Martin Šmigura. V závere minulého roka malo 91 % firiem jasnú víziu o kancelárskych priestoroch, až 60 % z oslovených firiem tento rok nemalo v pláne meniť prenajatú plochu, 19 % uvažovalo nad zmenšením a 12 % nad jej zväčšením. Medzi najčastejšie požiadavky nájomcov patrí zníženie obsadenosti kancelárskych priestorov, zvýšenie počtu malých konferenčných miestností a zväčšenie priestoru sociálnych zón.
Príjemné čítanie!