Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Juraj Karpiš

intro

Juraj Karpiš je známy Slovenský ekonóm. Venuje sa problematike kríz a zlých peňazí. Je spoluzakladateľom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS. Rozprávali sme sa o realitnom trhu, Bitcoine aj zlate. 

Svoje remeslo vníma ako skúmanie peňazí, nie z hľadiska, ako ich zarábať, ale čo sú a akú funkciu plnia v spoločnosti, ako sa vyvíjajú a čo nás v oblasti peňazí čaká. Pôsobí v spoločnosti INESS a snaží sa zvýšiť finančnú gramotnosť na Slovensku.

Čo sú to zlé peniaze?

Bola to kniha, ktorú napísal po finančnej kríze. Peniaze si nemôžeme zvoliť, musíme používať nejaké politické peniaze, ktoré budeme na danom území používať. Tie peniaze sú centrálne riadené a sú často používané na lobizmus, politiku a pod. V knihe ponúkol exkurz toho, čo sa udeje, ak sa peniaze dostanú do „nesprávnych rúk“ a čo sa s nimi deje. Práve kryptomeny sú súkromné a poskytujú konkurenčné riešenie problému. Vieme si tak vybrať „lepšie peniaze“ v podobe napríklad Bitcoinu.

Dobehne nás nejaká peňažná apokalypsa?

Myslí si, že kolaps je relatívne pravdepodobný. Vidíme to aj vzhľadom k pandémii. Peniaze spravujú politici a berú ich zo súkromného sektora, aby nemuseli použiť danenie. No, rezervy sa môžu minúť. To je ten možný koniec „zlých peňazí“. Nepochybne, existuje riziko ďalších potenciálnych kríz.

Aký je ideálny stav ekonomiky?

Najlepšia varianta je, že ekonomika ide, ceny príliš nerastú a je nízka nezamestnanosť. Bojí sa toho, že budú rásť ceny, nezamestnanosť a ekonomike sa nebude až tak dariť.

Aké sú to monetárne peniaze?

Monetárna ilúzia vedie k investičnej a spotrebnej chybe. Monetárne peniaze vyvolajú boom alebo rýchly rast niektorých častí ekonomiky. No tak nasleduje aj spľasnutie bublín a to už nie je až tak dobré. Uvidíme, či niečo podobné uvidíme aj v budúcnosti.

Čo si myslí o zlate a jeho hodnote?

Zlato vníma ako optimálne peniaze. Nazýva ich „peniazmi pre neveriacich“. Ak akceptuje napr. českú korunu, musí veriť, že česká vláda bude existovať vždy, že garantuje výdaj tých peňazí, vie ich pokryť a pod. Pri zlate treba veriť len tomu, že platí to, čo platilo pred 6000 rokmi. Neexistuje tu riziko tretej strany – fiškálne riziko ani kurzové riziko a pod. Práve preto sa zlatu darí.

Ako vníma Bitcoin?

Má podobnú funkciu v portfóliu ako zlato, vníma ho ako alternatívu voči tým „zlým peniazom“. Nie je fyzický, viem ho presunúť cez hranice, na druhej strane potrebuje pripojenie na internet na overenie transakcie. Nie je ani zástanca kryptomien ani zlata. Racionálny človek podľa neho používa všetky finančné nástroje.

Akú literatúru odporúča?

Akúkoľvek knihu od Karola Gustava Junga, ktorý poukázal na nevedomé procesy u ľudí, ktorí majú dopad na to, čo robia.

Aká bola jeho najhoršia investícia v živote?

Dom, ktorý stavia. Ospravedlňuje si to tak, že je to spotreba. Na nehnuteľnosť sa nedá asi inak pozerať. Stratil na rôznych investíciách rôzne množstvo peňazí, ale berie to ako platené lekcie, na ktorej sa učíme.

Aká bola jeho najlepšia investícia v živote?

V roku 1998 si zaplatil internet, pripájal sa cez telefón a mohol sa vzdelávať.

Čo by chcel vo svojom živote dosiahnuť?

Pochopiť tie peniaze ešte lepšie. To, čo sa bude diať nasledujúce roky je pre neho výskumný projekt a prispieť k tomu.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]