Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Gevorg Ayrumyan

intro

Gevorg Ayrumyan je právnik a moderátor podcastu Advokáti on Air. Vedie vlastnú Advokátsku kanceláriu IN FORO. V podcaste sme sa spoločne pozreli na podvody pri Investovaní a právnu gramotnosť Slovákov. 

Odkiaľ pochádza a kadiaľ viedla cesta k jeho remeslu?

Rodený Arménčan, ktorý od roku 1993 žije na Slovensku. Jeho remeslom je právo. Zastupuje klientov vo viacerých odvetviach práva a formou podcastov sa snaží vzdelávať. Už od 12-tich rokov túžil byť advokátom na základe amerického seriálu z oblasti práva.

Ako sa dostal k nášmu podcastu a prečo nás oslovil?

Vypočul si niektoré naše podcasty a začal sám investovať. Investovanie je podľa neho populárne, ľudia nevedia, čo s peniazmi, ako ich minúť a páči sa mu, ako edukujeme našich investorov.

S čím sa stretáva v oblasti bezpečnosti investícií?

Na FB videl investičnú príležitosť, že sa dá čínsky juan dá kúpiť a hneď, ako sa nahlásil, ho telefonicky oslovil z platformy broker, predstavil sa ako trader a mal byť ako poradca. Spozornel a zbystril, lebo mu prišlo čudné, že mu niekto volá a nemôže svoj účet ovládať sám. Vidí nebezpečenstvo hlavne vtedy, ak sa človek vzdáva kontroly nad svojimi peniazmi, ak si nevieme overiť spoločnosť, ktorá je za danou platformou, ak vám sú preddefinované iné meny ako napr. eurá a keď sú služby naviazané na danú osobu. Všetky vaše pokyny sú schvaľované.

Čo riešil počas svojej advokátskej praxe?

Ocitol sa na oboch stranách, tj. aj na strane investorov, aj na strane tých, ktorí forex zastupovali.

Aká je podľa neho bezpečná platforma?

Ako prvé by si pozrel referencie, či je platforma „čistá“, či nemá nejaké pochybné obchody a pod. Hľadať, hľadať, hľadať, až dokým sa ubezpečím, že miera rizika je akceptovateľná.

Je podľa neho Bitcoin bezpečnou voľbou?

Bitcoin je nechcene používaný na podvodné a neidentifikovateľné transakcie. Je však možné podať žalobu a zaplatiť formou Bitcoinu? Existuje tu vymožiteľnosť práva? V prípade peňazi exekútor dokáže zablokovať účet. No v prípade Bitcoinu nie je jasné, akú cenu by určil. Myslí si, že toto sú nedoriešené veci. Neexistuje orgán, ktorý by vynucoval dohody hradené Bitcoinom. Štát nemá dostatočný prístup k mechanizmom, ktoré ovládajú kryptomenu. Bitcoin to nedokáže. Nemá stálu hodnotu.

Ako sa človek dokáže orientovať vo svojich právach?

Je podľa neho žalostné, aká je miera právneho povedomia na Slovensku. Ak chceme byť právne gramotní, musíme vedieť, kde nájsť samotnú úpravu práva. Výcuc nájdete v akejkoľvek knihe s názvom Základy práva – tá obsahuje zákony, vysvetlenia, komentáre.

Za akých okolností by mal človek využiť právne služby?

Trend sa zmenil. Na advokátov sa napríklad obracajú ľudia pri kúpe nehnuteľností. Je to pozitívny jav pre vývoj. Elektronizácia prispieva k tomu, že advokát dokáže vyriešiť veci aj v Bratislave aj v Dolnom Kubíne.

A čo „finančná prestrelka“ s Gevorgom?

Čo pre neho znamenajú peniaze?

  • Je to možnosť, ako si dovoliť luxus.

Akú úlohu má v jeho živote vzdelávanie?

  • Podcasty vznikli aj preto, lebo cítil potrebu vzdelávať, prednášať a radiť.

Kedy je podľa neho človek bohatý?

  • Ak si môže dovoliť čokoľvek, čo chce.

Aký zdroj informácii by nám odporučil?

  • Najlepšiu knihu vníma ako „Umenie vojny“. Je to kniha, ktorá núti človeka k zmene myšlienok. Teší sa na knihu Juraja Karpiša o zlate.

Aká bola jeho najlepšia/najhoršia investícia v živote?

  • Pôžička pre kamaráta. Splatil ju po rokoch, ale stratili kamarátstvo.
  • Za najlepšiu považuje vzdelanie.

*Ak ste našli chybu, napíšte nám na [email protected]