Ako investovať do nehnuteľností?

Дата
15.03.2023
Время чтения

4 мин.

Автор

Редакция Инвестируйте в Словакию

Investovanie do nehnuteľností môže byť inteligentným spôsobom budovania bohatstva a dosiahnutia finančnej nezávislosti. Pre začiatočníkov však môže byť náročné zistiť, kde začať. V tomto článku sa budeme venovať 5 najlepším stratégiám investovania do nehnuteľností pre začiatočníkov, aj skúsených investorov.

Prenájom nehnuteľností

Prenájom nehnuteľností je populárny a spoľahlivý spôsob investovania do nehnuteľností. Kúpou nehnuteľnosti a jej prenájmom nájomcom môžete generovať stabilný tok príjmov z prenájmu. Ten môžete použiť na pokrytie výdavkov, splácanie hypotéky a ak ste si to dobre spočítali, aj generovanie pasívneho príjmu. Prenajímané nehnuteľnosti môžu časom aj zvýšiť svoju hodnotu, čím vzrastie váš vlastný kapitál a potenciálna návratnosť investície.

Pri kúpe a prípadnej rekonštrukcii nehnuteľnosti väčšina investorov využíva hypotekárny úver. Ten znižuje počiatočný kapitál potrebný na "rozbeh" a ponúka ešte jeden potenciálny benefit. Možnosť "páky" –na kúpu použijete len 15 až 30 % z celkovej hodnoty nehnuteľnosti, vlastníte ju však celú. To umožní efektívne investovať väčšie množstvo kapitálu, než reálne mám k dispozícii. Avšak pozor, zaplatím za to mesačnými poplatkami v podobe splátok a s väčším potenciálnym ziskom sa zvyšuje aj riziko.

Ak chcete byť pri prenájme nehnuteľností úspešní, je dôležité vybrať si správnu lokalitu, typ nehnuteľnosti a nájomcu. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste zistili mieru prenájmu, mieru neobsadenosti a potenciál zhodnotenia v oblasti, o ktorej uvažujete. Okrem toho buďte pripravení zvládnuť povinnosti prenajímateľa, ako je hľadanie nájomníkov, údržba nehnuteľnosti a vykonávanie opráv.

house flipping rekonštrukcia
Pôvodný priestor a výsledok rekonštrukcie investičného projektu Розовый

Rýchly predaj

Stratégia známa aj ako house flipping, zahŕňa kúpu nehnuteľnosti, jej renováciu a následný predaj so ziskom. Táto stratégia môže byť riskantnejšia ako prenájom nehnuteľností, nakoľko je admnistratívne, aj časovo náročnejšia a jej úspech záleží od efektivity práce, aj od stavu realitného trhu v čase kúpy, či predaja. Pri správnom postupe ale môže byť výnosnejšia. Flipping domov si vyžaduje cit pre hodnotu, znalosť stavebných a renovačných nákladov a schopnosť efektívne riadiť dodávateľov.

Pri flippingu domov je dôležité kúpiť nehnuteľnosť za zvýhodnenú cenu, investovať do rekonštrukcie, ktorá zvýši hodnotu, a rýchlo nehnuteľnosť predať, aby ste sa vyhli nákladom na držbu. Flipping domov môže byť skvelým spôsobom, ako rýchlo generovať peňažný tok a budovať vlastný kapitál, ale môže byť aj časovo náročnejší a rizikovejší ako iné stratégie.

REITy

Realitný investičný fond (v angličtine REIT) je typ spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje nehnuteľnosti prinášajúce zisk. Investovaním do REIT môžete vlastniť podiel na portfóliu nehnuteľností bez toho, aby ste ich museli sami kupovať a spravovať. REIT môžu poskytovať expozíciu voči rôznym typom nehnuteľností, ako sú komerčné, obytné alebo priemyselné nehnuteľnosti, a môžu ponúkať vyšší výnos ako iné investície.

Pri investovaní do REIT je dôležité pochopiť poplatky a výdavky spojené s každou investíciou, ako aj úroveň rizika. REIT podliehajú výkyvom na trhu a hodnota vašej investície môže podľa toho kolísať.

investičný projekt Golden Resort
Vizualizácia investičného projektu Golden Resort

Hromadné financovanie (crowdfunding)

Краудфандинг je novšia stratégia investovania do nehnuteľností, ktorá vám umožňuje spojiť svoje peniaze s viacerými investormi a investovať do jednej alebo viacerých nehnuteľností. To môže poskytnúť prístup k investíciám do nehnuteľností s nižšími vstupnými nákladmi a menšou zodpovednosťou za správu. Platformy crowdfundingu zvyčajne ponúkajú rôzne investičné príležitosti s rôznou úrovňou rizika a potenciálneho výnosu.

Pri investovaní do crowdfundingu je dôležité vykonať náležitú kontrolu platformy, nehnuteľnosti a investičnej príležitosti. Investície do crowdfundingu môžu podliehať poplatkom, obmedzeniam pri výbere investície a riziku straty celej investície. Preto je pred investovaním väčších súm dobré odskúšať si platformu s menšími sumami. Zistíte tak, ktorá platforma je spoľahlivá a ktorá vám vyhovuje najviac.

Prenájom s možnosťou kúpy

Prenájom nehnuteľnosti s možnosťou jej neskoršej kúpy za vopred stanovenú cenu (opcia na prenájom). Môže to byť dobrá stratégia pre investorov, ktorí si chcú uzamknúť kúpnu cenu a zároveň si dať čas na zlepšenie úverovej bonity alebo našetriť na zálohovú platbu. Takáto možnosť prenájmu môže poskytnúť flexibilitu a nižšie vstupné náklady ako tradičné investovanie do nehnuteľností.

Pri uzatváraní zmluvy o opcii na prenájom je dôležité porozumieť podmienkam zmluvy, ako aj rizikám a potenciálnym výhodám. Opcie na prenájom môžu podliehať obmedzeniam týkajúcim sa spôsobu využitia nehnuteľnosti, možnosti straty investície, ak opciu nevyužijete, a riziku poklesu hodnoty nehnuteľnosti.

Ktorá je najlepšia?

Investovanie do nehnuteľností môže byť uspokojivým spôsobom budovania bohatstva a dosiahnutia finančnej nezávislosti. Preskúmaním rôznych investičných stratégií a pochopením rizík a potenciálnych výhod môžu začiatočníci urobiť prvé kroky k úspešnej kariére investora do nehnuteľností.

Aj keď väčšina realitných investičných stratégií vyžaduje značné množstvo kapitálu, takže nemusí byť realizovateľné pre každého. Vstupné náklady odradia najmä menších, či začínajúcich investorov. Práve týmto crowdfunding otvára dvere do sveta investovania. Ako každá forma investovania, aj investovanie do nehnuteľností môže byť rizikové, a preto je dôležité, aby ste pred investovaním dobre poznali trh a investičnú stratégiu, ktorú si vyberiete. S tým vám môže pomôcť aj profesionálny poradca, či investičný partner. Tou „ideálnou“ môže byť pre každého investora iná, nakoľko záleží od viacerých faktorov a ekonomickej situácie, v ktorej sa investor nachádza.

Ak ste v investovaní do nehnuteľností nováčik, odporúčame začať v malom a postupne budovať svoje portfólio. Zvážte konzultáciu s finančným poradcom alebo odborníkom na nehnuteľnosti, ktorý vám pomôže prijať informované investičné rozhodnutia.

Об авторе
Редакция Инвестируйте в Словакию
Краудфандинговая платформа Invest in Slovakia является посредником в инвестициях в словацкие проекты недвижимости для инвесторов со всей Европы. Она фокусируется на инновационных решениях, приносящих пользу окружающей местности. Долгосрочной задачей команды специалистов является развитие финансовой грамотности. Она предоставляет клиентам доступ к тщательно проверенным активам с различными стратегиями повышения стоимости.

Последние статьи

Прибыльное инвестирование в недвижимость нетрадиционным способом

Зарегистрироваться
Политика конфиденциальности   |   Условия использования портала   |   +421 910 548 844   |  [email protected]  | Invest в Словакии управляется компанией Ci investment, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Словакия.
Если вы хотите узнать больше о том, в каком подразделении Invest in Slovakia вы получаете услуги, или если у вас есть какие-либо другие вопросы, пожалуйста, свяжитесь с нами через чат в приложении Invest in Slovakia или по электронной почте по адресу [email protected]. Платформа investinslovakia.eu не предоставляет консультаций по инвестициям, и индивидуальные инвесторы должны принимать собственные решения или, если они не уверены в выгодности для них какой-либо инвестиции, обращаться за независимой профессиональной помощью. Стоимость инвестиций может повышаться или понижаться в зависимости от развития рынка и непредвиденных обстоятельств. Имейте в виду, что при инвестировании в кредиты ваш капитал подвержен рискам и не подлежит никакому механизму защиты. Для получения дополнительной информации см. ЧАСТО ЗАДАВАЕМЫЕ ВОПРОСЫ (наиболее распространенные вопросы и ответы на них).
NBS. На основании Постановления (ЕС) 2020/1503 Европейского парламента и Совета от 7 октября 2020 года о европейских поставщиках услуг краудфандинга для бизнеса и внесении изменений в Постановление (ЕС) 2017/1129 и Директиву (ЕС) 2019/1937 ("Постановление о европейских поставщиках услуг краудфандинга для бизнеса"), краудфандинг является юридически регулируемой деятельностью. Исходя из характера рассматриваемого Постановления, предполагается, что органом, уполномочивающим и контролирующим деятельность поставщиков услуг краудфандинга в Словацкой Республике, является Министерство финансов Словацкой Республики или Национальный банк Словакии. Как поставщик услуг краудфандинга, мы приветствуем эти усилия Европейского парламента и готовы активно участвовать в реализации Регламента с целью уточнения и установления единых правил для краудфандинга как в Словакии, так и во всем Европейском Союзе.
Авторское право © 2021, Ci investment, s.r.o.
крестменю