Investovanie – aké riziká so sebou prináša?

Date
28.04.2021
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Bez ohľadu na to, do čoho investujete, alebo ako dobre máte rozložené vaše portfólio, investovanie so sebou vždy prináša aj investičné riziká. O akých rizikách hovoríme, čo všetko pri nich brať do úvahy a ako sa im čo možno najviac vyhnúť? Tak o tom si povieme v dnešnom článku.

Na začiatok považujeme za dôležité povedať, že ani jedna investícia vás neochráni pred všetkými typmi rizika naraz. Čo je to vlastne riziko? Investičné riziko je možnosť vystavenia sa strate, ktorá je v tomto prípade definovaná ako odchýlka medzi očakávaným výnosom z investície a jej skutočným výnosom. Nežiadúco môže na investora pôsobiť nielen negatívna odchýlka od očakávaného výsledku, ale aj tá pozitívna, zvyčajne najmä ak je výnos z investície menej ako 2%, čo je približná úroveň inflácie.

Riziko sa kategorizuje na jednotlivé stupne, pričom najrizikovejšie investície majú označenie vysokého stupňa rizika, ktorý môže viesť až k úplnej strate investovaného kapitálu.

Druhy investičného rizika

Verili by ste, že existuje až 12 typov investičného rizika? Nie všetky sú však rovnako nebezpečné, ako tie druhé. Pre potreby tohto článku si popíšeme 3 najvýraznejšie investičné riziká a ako proti nim bojovať.

Kapitálové riziko

Keď sa povie investičné riziko, väčšine ľudí napadne ako prvé práve kapitálové riziko, čiže jednoducho povedané, riziko straty peňazí. Je to riziko, pri ktorom vaša investícia stratí hodnotu natoľko, že kapitál v nej uložený už nemá žiadnu hodnotu. Jeho hodnota sa spravidla navyše nedá už ani prinavrátiť. Trvalé straty prirodzene odmieta väčšina investorov a kapitálové riziko podstupujú iba tí, ktorým je na druhej strane ponúknutý dostatočne zaujímavý ziskový potenciál.

Riziko volatility

Volatilita je výraz označujúci prirodzené vzostupy a pády cien danej investície. Čím sú tieto pohyby výraznejšie, tým majú vaše investície vyššie riziko volatility. Ak sa chcete vyhnúť riziku volatility, namiesto nákupu individuálnych akcií spoločností stavte na nákup veľkých indexových alebo ETF fondov, ktorých volatilita býva spravidla nižšia. Obzvlášť nízku volatilitu majú ale napríklad aj investície v podobe nehnuteľností. Vývoj cien na realitnom trhu je totiž skôr pomalý a lineárny.

Úverové riziko

Úverové, alebo niekedy nazývané aj kreditné riziko (z ang. Credit risk), sa vo všeobecnosti vzťahuje najmä na dlhopisy a iné formy dlhových cenných papierov. Toto riziko predstavuje neschopnosť emitenta cenného papiera plniť svoje platobné záväzky voči investorom. Môže pritom ísť o čiastočné nevyplácanie úrokov, alebo, v najextrémnejšom prípade, aj o stratu celej investície v prípade neschopnosti vyplatenia istiny dlhopisu.

Toto riziko môžete obmedziť výberom spoľahlivého emitenta dlhopisov, alebo naopak diverzifikáciou do iných investičných príležitostí, v ktorých úverové riziko neexistuje. Aké riziká beriete do úvahy pri nákupe investícií do vášho portfólia vy? Dajte nám vedieť a nezabudnite nás čítať aj nabudúce pri ďalšom článku zo sveta investícií.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak