Denné návyky, ktoré vám ušetria peniaze #3

Date
19.05.2021
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

V sérií článkov s názvom “Denné návyky, ktoré vám ušetria peniaze” sme vám priniesli už celkovo 8 tipov na to, ako ušetriť nejaké to euro, ktoré môžete následne použiť napríklad aj na investovanie. A keďže s platformou Investícia Slovensko investujete do nehnuteľností už od 100 eur, aj tieto nápady vám môžu pomôcť naštartovať vašu finančnú nezávislosť a stať sa investorom s portfóliom so zaujímavým zhodnotením.

Pre tento článok sme pre vás vybrali ďalšie 3 denné návyky, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze. Poďme sa na nich pozrieť!

Ušetrite na veľkých nákupoch

Naháňanie zliav má v spoločnosti často negatívnu konotáciu, no pri niektorých položkách sa mimoriadne oplatí. Hovoríme samozrejme o drahších položkách, kde môže každé jedno zľavnené percento z ceny urobiť úsporu niekoľko desiatok až sto eur.

Pamätajte, že úspora 5% z položky, ktorá stojí 5 eur je niečo úplne iné ako úspora 5% z položky za 1000 eur. Nejakú, aj tú najmenšiu zľavu, sa oplatí zjednávať približne už od položiek za 500 eur. Obchodníci väčšinou pristúpia na pár percentnú zľavu, ktorá im zabezpečí stále slušný zisk a vám ušetrí zopár eur.

Veďte si rodinný rozpočet

Sledovanie príjmov a výdavkov domácnosti považujeme za úplne základný nástroj na manažment rodinných financií. Medzi denné návyky sme ho zaradili preto, lebo výdavky je potrebné sledovať a zapisovať na dennej báze, aby sa udržiavanie rodinného rozpočtu nestalo príliš náročnou a nepríjemnou úlohou na konci týždňa, alebo ešte horšie, na konci mesiaca.

V rámci rozpočtu by ste si mali sledovať 3 druhy transakcií, a to príjmy, výdavky a zmenu hodnoty investícií. V poslednej menovanej kategórií nezabudnite vypísať všetky investície, ktoré máte. Okrem indexových fondov, zmiešaných fondov, individuálnych akcií a komodít, prípadne kryptomien sledujte aj vývoj hodnoty vašich nehnuteľností a hodnoty dôchodkového sporenia (druhého piliéra), investičného životného poistenia a ďalších.

Porovnávajte správne ceny

Celou pointou vedenia rodinného rozpočtu je stanoviť si obnos peňazí, ktorý sme na danú kategóriu, napríklad jedlo či drogériu, ochotní utratiť. Pomáha nám tak vidieť aktuálny zostatok peňazí, ktoré ešte môžeme daný mesiac minúť na tú či onu kategóriu a držať tak naše utrácanie pod kontrolou.

Tomu určite prispejete aj nakupovaním s rozumom. Pri kúpe jednotlivých produktov v supermarkete sa vždy riaďte jednotkovou cenou za liter, kilogram, kus a podobne.

Napríklad v uličke pracích prostriedkov sa dá pomerne ťažko určiť tá najvýhodnejšia ponuka, ak sa pozeráte iba na celkovú cenu. Na cenovke však malým písmom píše aj cena za liter tekutého pracieho prostriedku, prípadne cena za 1 pranie. A práve táto cena by mala byť pre vás smerodajná pri porovnávaní produktov.

Táto rada platí pri mnohých výrobkoch, ktoré sa predávajú v rôznych množstvách, alebo veľkostiach. Dobrým príkladom je toaletný papier, alebo aj oriešky.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

© 2021 Invest in Slovakia prevádzkuje slovenská spoločnosť Ci investment group, s.r.o. Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov.
Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
crossmenu