Čo môžete urobiť, ak bude trh v roku 2021 padať?

Date
10.02.2021
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Aj napriek svetlým vyhliadkam, ktoré nám ako ľudstvu dali vedci s vakcínou proti ochoreniu COVID-19, niektorí ľudia, a najmä burzoví makléri, ostávajú aj naďalej pesimistickí a pripúšťajú, že by sa trh mohol v roku 2021 začať po vyše desaťročí rastu opäť prepadať. Čo robiť, ak sa tieto predikcie naplnia? Povieme si v dnešnom článku.

Krízu na trhu sme si mohli na nečisto vyskúšať v marci, keď trh zaznamenal 9.3.2020 najväčší prepad od európskej dlhovej krízy v auguste 2011. Takéto rapídne poklesy trhu sú pre investorov nočnou morou a najmä tí menej skúsení si pri nich môžu vyrobiť poriadne problémy. Ako ich teda zvládnuť?

Odborníci sa zhodujú na tom, že pri krachu trhu s akciami je najlepšou stratégiou, aspoň na chvíľu, nerobiť vôbec nič. Krach trhu nie je nič iné než panika investorov, ktorí sa zľaknú negatívnych vyhliadok a rozhodnú sa vystúpiť z nakúpených pozícií.

Ak však pre vaše nainvestované peniaze nemáte lepšie využitie a investovali ste s dlhodobým horizontom, nemáte dôvod na paniku.

Ako sa vyhnúť panickému predávaniu investícií

V prvom rade nikdy nekupujte akcie za peniaze, ktoré budete potrebovať v najbližších rokoch. Ak si plánujete kúpiť bývanie, založiť podnikanie, alebo použiť peniaze na hocičo iné v horizonte 5 rokov, určite ich nevkladajte do trhu.

Trh je volatilný, takmer živý organizmus, ktorý rastie a klesá, no v dlhodobom horizonte desiatok rokov rastie v priemere o 7-9 %. Riziko krátkodobého investovania spočíva v tom, že vo chvíli, keď budete peniaze potrebovať sa môže trh nachádzať, ľudovo povedané, dole a vy budete nútení predať svoje pozície so stratou.

K vyššej stabilite vám pomôže určite aj rodinný rezervný fond hotovosti uloženej na vysokolikvidnom sporiacom účte. Jeho výška by mala dosahovať 6 mesačných výdavkov vašej domácnosti. Podrží vás vo chvíli, ak prídete o prácu, alebo zažijete nečakané výdavky spojené so zdravím, autom, alebo domácimi miláčikmi.

Využite krízu vo váš prospech

Aj keď to môže znieť kontraintuitívne, kríza je najlepším obdobím na investovanie. Akcie a iné cenné papiere sa nachádzajú “vo výpredaji” a vy tak môžete nakúpiť za určitý objem peňazí viac akcií, než obvykle. Niektorí investori doslova vyčkávajú s voľnými finančnými prostriedkami na takéto prepady trhu, kedy vedia nakúpiť výhodnejšie a zaznamenať tak výrazné rasty investícií ihneď po zotavení trhu.

Našou najlepšou radou teda je, že ak príde v roku 2021 k poklesu hodnoty akcií, určite sa vyhnite ich predávaniu v strate, a naopak berte krízu ako príležitosť zvýšiť hodnotu vášho investičného portfólia a zabezpečiť si tak lepšiu budúcnosť pre seba aj vašu rodinu.

* Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

© 2021 Invest in Slovakia prevádzkuje slovenská spoločnosť Ci investment group, s.r.o. Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov.
Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
crossmenu