34# Keď vedec začne podnikať - Elon Musk (2)

Date
06.07.2020
Read time

3 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Elon Musk je komplikovaná osobnosť. Podobne ako Steve Jobs aj on je schopný vymyslieť veci, o ktorých zákazníci ani nevedeli, že ich chcú. Niekto tvrdí, že je geniálny manažér, iný zas, že je to velikášstvom posadnutý tyran. Ľudia čo ho poznajú vravia, že je to presne ten typ človeka, ktorý sa pozrie na vec, ktorú všetci považujú za nemožnú a povie si, hmm, ja by som to dokázal - a potom to aj dokáže.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Ak to zákony fyziky umožňujú, tak Elon Musk verí, že sa to dá urobiť. Je to veľmi jednoduché. Je večný optimista a jeho časové odhady sú notoricky zlé. Je človek, ktorý sa pýta ťažké otázky a nechce počuť jednoduché odpovede. Veciam, ktoré ho zaujímajú venuje extrémnu pozornosť a snaží sa do detailov pochopiť každý aspekt svojich biznisov. Najhoršie, čo pred ním môžete urobiť, je povedať mu, že je niečo nemožné.

Elon a jeho vstup do Tesly.

Snom vynálezcu a inžiniera JB Straubela bolo vytvoriť elektrické vozidlo, ktoré by bolo sexy. Nápad to bol dobrý, no nikto oň nejavil záujem. To sa zmenilo, keď cez spoločného známeho Straubel spoznal Elona Muska. Ten zareagoval hneď a do Tesly nalial 6 a pol milióna dolárov a stal sa tak jej najväčším akcionárom a predsedom správnej rady. 27. Januára 2005 uzrelo svetlo sveta prvé auto. Musk nalial do firmy ďalších 9 miliónov.

Herecké obsadenie vo filme, osobné aj finančné problémy.

Robert Downey Junior sa ním inšpiroval pre postavu Iron Mana. V druhej časti filmu sa Elon aj objavil. V júni 2008 podal Elon žiadosť o rozvod. Populárna show Top Gear spravila na jeho roadster nelichotivú recenziu a mnoho ľudí z biznisu si mysleli, že Musk je na pokraji finančnej záhuby. Elon si musel zobrať pôžičku od vlastnej spoločnosti SpaceX, na pokračovanie sa mu dokonca vyzbierali jeho vlastní zamestnanci. Vedel, že nesmie zlyhať a Tesla nemohla skrachovať.

Finančná injekcia od NASA.

Problémy nakoniec z čista jasna vyriešila NASA, ktorá dala firme SpaceX kontrakt na zásobovanie medzinárodnej vesmírnej stanice v hodnote 1,6 miliardy dolárov. V roku 2012 uviedli na trh Model S za 70 000 dolárov. O pár mesiacov ho časopis Motor Trend vyhlásil za auto roka. Akcie Tesly vystúpili nad 160 dolárov a trh ohodnotil túto spoločnosť na zhruba 20 miliárd dolárov.

Transformácia profesistov na obchodníkov.

Model S mal viacero neduhov. Musk to vzal do vlastných rúk. Väčšinu svojej spoločnosti pretransformoval na obchodné oddelenie. Z inžinierov a ITčkárov sa zrazu stali obchoďáci, ktorým sa v rekordnom čase podarilo predať 4900 modelov áut.

Podpora "od vedľa".

Solar City je firma, ktorú prevádzkovali Elonovi bratranci. Pre Teslu vyrábajú aj slnkom poháňané dobíjacie stanice. Tesla im zase dodáva svoje batérie, vďaka ktorým je možne užívať si všetky výhody elektrickej prípojky aj počas zamračených dní. Musk je v tejto firme silne zapletený a po ohlásení spolupráce Tesly a Solar City dal jasne na vedomie, že Tesla sa stáva energetickou spoločnosťou.
Boring Company pracuje na razení dopravných tunelov pre Teslu, v ktorých by mohli v budúcnosti jazdiť autá na malých vagónikoch, ktoré by riadil počítačový systém. Elon by týmto spôsobom rád vyriešil zápchy, ktoré sú pre mestá notorickým problémom. Ako sám hovorí, do tejto spoločnosti investuje tak 2% svojho času.  

Gigafactory ako továreň na batérie.

Na projekt Gigatovárne sa Musk spojil s firmou Panasonic. Tesla uvádza, že ich obrovská fabrika je tak veľká, že pojme 93 lietadiel boeing 747 alebo 50 miliárd škrečkov. Prvá bola postavená v Nevade v roku 2014. Momentálne sa stavia už štvrtá v Berlíne. Továreň by mala dodávať viac energetických článkov ako všetci ostatní výrobcovia dohromady. Ide o energetickú zásobňu napríklad pre domovy, ktorá vydrží poháňať celú vašu domácnosť po dobu niekoľkých dní - napríklad keby prestalo svietiť slnko.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky.

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

* Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak