33# Keď vedec začne podnikať - Elon Musk

Date
22.06.2020
Read time

3 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Mladý ambiciózny imigrant z Južnej Afriky, ktorého biznis cieľom bolo kolonizovať Mars. Šialené? Pre niekoho z nás áno, pre tohto vedca však nie nemožné.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Reč v novom podcaste bude o nie práve klasickom biznismanovi. Elon Musk a jeho spoločenská neohrabanosť, ktorú mu mnohí vyčítajú dodnes, bude ústrednou postavou nasledovných dielov. Už ako malý chlapec liezol mnohým na nervy, lebo neustále opravoval ľudí vo svojom okolí vo faktických otázkach. Čím si nás tak získal? Počúvajte. Oplatí sa.

Na svoj vzrast malé, ale talentované a múdre dieťa.

Elon sa v médiách objavil prvýkrát v roku 1984 ako 12 ročný. V časopise PC a kancelárske technológie uverejnili článok o ňom a o jeho hre Blastar. Bola to primitívna hra s raketkou, ale dosť dobrá na malého chlapca v 80-tych rokoch. Dostal za ňu cenu 500 dolárov. Čítal toľko, že mal nedostatok kníh a tak začal čítať encyklopédie. Svoju mladosť investoval do vzdelania. Položil tak základy svojich obrovských znalostí a intelektuálnej prevahy.

Často myslím na elektrické autá. Myslíš aj ty na elektrické autá?

Jeho záujem o ne ho ani po rokoch zjavne neopustil. Na letnej stáži v Bank of Nova Scotia sa zoznámil s managerovou dcérou. Tá po rokoch v jednom rozhovore spomínala, že asi druhá veta s Elonových úst, ktorú jej kedy povedal, bola táto: " Často myslím na elektrické autá. Myslíš aj ty na elektrické autá?"

Škola mu veľmi "nevoňala".

Na škole sa začal venovať solárnej energii, napísal o nej aj prácu s názvom Dôležitosť využívania solárnej energie. Jeho profesor vyhodnotil prácu slovami, že má obdivuhodnú schopnosť zvládnuť skutočné podnikateľské zámery a zároveň zložité pojmy z fyziky. Elon Musk predpovedal, že "internet, obnoviteľné zdroje a kozmický priestor sú odvetvia, ktoré čakajú veľké zmeny."

Vybral sa cestou podnikania.

V roku 1995 založil s bratom spoločnosť Zip2. Zlúčili zlaté stránky a GPS mapy a vytvorili tak primitívnu verziu google máp s kontaktmi na rôzne podniky a firmy v okolí. V roku 1999 ju predali za 307 miliónov spoločnosti Compaq. Musk vyšiel z tohto obchodu s 22 miliónmi dolárov. Z 28 ročného programátora sa tak odrazu stal internetový milionár. Zarobené peniaze vrazil do svojho ďalšieho projektu - X.com - prvé elektronické bankovníctvo na svete.

"Ajťácka" vojna so spoločnosťou Confinity.

Spoločnosť Confinity, ktorá si prenajala sídlo na tej istej ulici ako Elon. Ich produkt PayPal sa snažil presne o to isté čo Xcom. Z bitky sa stala kooperácia. Spoločnosť ale mala problémy. V roku 2001 ju oficiálne premenovali na PayPal. Elon Musk držal ešte 11% akcií. V júli 2002 ich kúpil eBay za 1,5 miliardy dolárov. Musk odišiel z 250-timi miliónmi. V roku 2014 mal Paypal 153 miliónov užívateľov a hodnotu 32 miliárd dolárov. Dnes jej jeho tržná hodnota 192 miliárd. V tomto čase sa začal Elon pozerať smerom ku hviezdam. 

SpaceX

V roku 2002 založil svoju vlastnú firmu SpaceX, ktorá mala byť pokusom o nový štart vo vesmírnom podnikaní. Každá raketa bola Ferrari na jedno použitie. Zo skromnej skladovej budovy sa behom týždňa stalo moderné inžinierske centrum. Jeho prvá raketa sa volala Falcon 1, ktorá mala byť schopná vyniesť 600 kg náklad za 6,9 milióna dolárov. Do oblakov vzletela až v roku 2008.

Dokonalá schopnosť nájsť a zlákať talentovaných mladých ľudí.

Osobne volal na univerzity a pýtal si tých najlepších. Nešlo mu vyslovene o jednotkárov. Chcel najmä takých, čo už v minulosti vyvinuli vlastnú iniciatívu. Zúčastňovali sa súťaží, montovali vlastné roboty. Proste hľadal mladých inžinierov... a tí hľadali jeho. Mnohí sa totiž o problematiku vesmíru intenzívne zaujímali, no pred SpaceX boli ich prospekty zamestnania veľmi obmedzené.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky.

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

* Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak