30# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet - Jan Antonín Baťa (6)

Date
11.05.2020
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Podľa doktora Vavra Šrobára zohral Jan Antonín Baťa celkom zásadnú rolu počas Slovenského národného povstania. Po vojne totiž vo veci vypovedal pred národným súdom.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Po vojne sa Baťových závodov zmocnili komunisti. Československo bolo ešte vtedy oficiálne demokratickou krajinou, no v Zlíne už držali opraty pevne v rukách. Podľa odtajnených dokumentov americkej vlády sa plány na vyvlastnenie Baťových závodov dali do pohybu ešte počas vojny.

Dôkazy o Baťovom kolaborantstve.

Jan Baťa navštívil Nemecko po prepuknutí vojny v roku 1939 a stretol sa tam s maršálom Goeringem. Britská a česká vláda neuspeli v snahe dosiahnuť jeho prehlásenie oddanosti spojencom.  Možno najdôležitejší dôkaz o možnom pro-nacistickom zmýšľaní je skutočnosť , že keď Baťa opustil Spojené štáty, odišiel do Brazílie a kúpil obrovské pozemky od nemeckej firmy.

⚖️ Vinný vs. nevinný.

Československá tlač už v predvečer rozsudku vyhlasovala, že Jan Baťa je vinný, no súd ho prekvapivo zbavil všetkých obvinení z kolaborácie. Nakoniec ho ale odsúdili za to, že počas vojny otvorene nepodporil spojencov. Odsúdený bol v neprítomnosti na 15 rokov ťažkého žalára a hlavne - zbavený všetkého majetku!

Vzdal sa nároku na podnik.

Syn Tomáša Baťu staršieho, prezývaný Tomík spolu s jeho matkou Máriou - vdovou po Tomášovi, začali vláčiť Jana Antonína po súdoch. Spochybňovali jeho vedúcu pozíciu v Baťovom už teraz okliešťenom impériu. Jan Antonín nevedel pred súdom dokázať, že mu jeho Brat zveril vedenie závodov, pretože všetky na to potrebné dokumenty zostali v Zlíne.

Koniec velikána, ktorý vystúpil z bratovho tieňa.

V roku 1965 umiera v brazílskej nemocnici. Údajne si tesne pred skonaním vypýtal papier a pero, aby napísal: "Pravda vyjde na povrch ako olej na vodu." V československej tlači sa o jeho smrti neobjavilo ani slovo.  V roku 2007 ho na tretí pokus očistili. Súdny dvor ho vyhlásil nevinným a neoprávnene odsúdeným v zmanipulovanom a účelovom procese. 

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak