28# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet - Jan Antonín Baťa (4)

Date
27.04.2020
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Tomáš nebol aristokrat, ale biznisman. A to až za hrob. Po Tomášovej predčasnej smrti prevzal rodinný podnik Jan Antonín Baťa. Zvládol chodiť v topánkach svojho staršieho nevlastného brata?

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Po smrti Tomáša otvorili trezor v jeho pracovni. Našli v ňom dve obálky. V jednej bol závet a v druhej kúpna zmluva. Antonín nedostal firmu len tak darom. Skutočná cena firmy sa odhaduje až na miliardu korún. Tomáš ju Janovi predával len za 50 miliónov. Tie mali byť vyplatené Tomášovej žene a synovi, aby boli zaopatrení a Ján sa stal hlavou spoločnosti.

Výstavba domov v Zlíne.

Začal s masívnou výstavbou tehlových rodinných domov pre svojich zamestnancov. Na túto úlohu si prizval svetoznámych a renomovaných architektov.

Spoločnosti pridal svoj vlastný spin.

Nadviazal na prácu svojho brata - rozširoval podnikanie, zlepšoval sociálny systém pre zamestnancov, investoval do vzdelania. Ján založil ďalšie školy, výskumný ústav, dom kultúry a filmové ateliéry.

Trieda mladíkov - Tomášovci.

Nosili čierne fraky a švihácke cylindre. Boli to kvasiaci manažéri Baťových podnikov v zahraničí. Učili ich cudzím jazykom, obchodu a aj etikete vyššej spoločnosti.

Veľká obchodná cesta okolo sveta.

Svoje nápady z ciest zhrnul v kontroverznej eseji s názvom "Osidlovat". V Brazílii kúpil pozemky o veľkosti Moravy a na Slovensku odkúpil zem a začali sa výkopové práce na novom meste - Baťovany. Dnes známe ako Partizánske. Aj napriek zložitej predvojnovej situácií tu prvý pár topánok vyrobili ani nie rok po začiatku výstavby.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak