27# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet - Tomáš Baťa (3)

Date
20.04.2020
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Počas rozpadajúceho sa Rakúsko-Uhorska Baťov podnik vrcholil. O jeho majetku, ktorý získal počas vojny sa rozprávajú rôzne povesti. Pravda je však taká, že mal k pádu prekliato blízko.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Tomáš Baťa a jeho podnik za vojny rástol. Dodával topánky pre štátnu vojnovú mašinériu a to naozaj v masívnych množstvách. Na druhej strane však štát, pre ktorý Tomáš vyrábal sa pomaly rozpadal. Ako vieme, v roku 1918 úplne zanikol.

Úplatky a korupcia nahradili ekonomiku aj chýbajúci štát.

Dostať sa k materiálu bolo takmer nemožné. Vojnová výroba úplne vyčerpávala Baťove závody. Stroje boli opotrebované, sklady poloprázdne a banky hladné.  Novovzniknutý štát potreboval peniaze, takže dane boli vysoké. Jediné aktívum, ktoré Baťa v tom čase mal, boli ľudia.

⚖️ Stabilizácia československej koruny.

Koruna prešla spočiatku veľkou infláciou (znehodnotením), potom sa začala drasticky posilňovať. Nie však pod vplyvom zdravého hospodárskeho rastu, ale z politického rozhodnutia. Silná koruna totiž spôsobila, že export v už tak ťažkých povojnových podmienkach utrpel ďalšiu ranu. Nikto si totiž nemohol za drahé koruny kupovať Baťovu obuv.

Zrazenie cien o 50%.

Tomáš stál na rázcestí - buď zastavení výrobu a prepustí zamestnancov, alebo sa prispôsobí novým pomerom. Učinil drastické rozhodnutie a zrazil ceny o polovicu. Vypredal sklady, uvoľnil kapitál, ktorý následne preinvestoval. Svojim rozhodnutím úplne odstavil konkurenciu.

Dobré hospodárenie má 3 zložky.

Prvou je je schopnosť zarobiť. Na druhom mieste je správne prerozdelenie zdrojov a až na treťom je šetrenie.

Morálne zásady sú základom dobrého obchodu.

Morálne hodnoty považoval za základ pri všetkých aspektoch života a podnikania. Keď videl na svojich topánkach zle odvedenú prácu, tak sa nepýtal, kde sa stala chyba vo výrobnom procese, ale kde sa stala chyba v charaktere človeka, ktorý takúto prácu vykonal a posunul ju ďalej.

Dielne rozdelil na samostatné účtovné jednotky.

Svojich zamestnancov motivoval k lepším výkonom. V tíme mohol každý človek vidieť dopady svojej snahy na výkon celku. Okrem toho sa zamestnanec musel spoliehať na úprimnosť zamestnávateľa a jeho účtovníka. U Baťu si každý zamestnanec mohol svoju výplatu na základe hospodárskych výsledkov jeho dielne ľahko vypočítať. 

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak