26# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet - Tomáš Baťa (2)

Date
13.04.2020
Read time

2 minutes

Author

Redakcia Invest in Slovakia

Po roku samostatného hospodárenia bola spoločná živnosť Tomáša a jeho súrodencov zadlžená sumou, ktorá 90 násobne prevyšovala majetok firmy. 19 - ročný Tomáš Baťa si to najhoršie prežil už v tak mladom veku. 

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Rozdiel medzi obyčajným človekom a Tomášom Baťom je ten, že namiesto zalamovania rukami si Tomáš uvedomil, že kapitalisti majú vlastne pravdu. To on je ten, kto si od nich požičal peniaze a nenakladal s nimi hospodárne.

📉 Bankrot považoval za morálnu smrť.

Rozhodol sa, že urobí všetko preto aby prežil. Aj keby to znamenalo vzdať sa sna o tom, že bude pánom a členom lepšej spoločnosti. Uvedomil si, že to on je ten, kto núti platiť ostatných za svoje chyby .

🔨 Z továrnika s veľkými snami sa stal opäť remeselník.

Svoj šijací stroj si schovával do zadnej časti dielne. Videl tak toho, kto prichádza do obchodu, ale ten kto prichádzal, nevidel jeho. Nikto nemal byť svedkom jeho hlbokého pádu až k manuálnej práci. Manuálnou prácou sa však čoskoro jeho majetok rovnal dlhom.

🔚 Krach dodávateľskej spoločnosti Koditsch and Company.

Tomáš si z toho nerobil hlavu, bratovi na vojne zakázal podpisovať akékoľvek zmenky, bolo však neskoro. Vznikol dvojnásobný dlh na 20 000 zlatých. Hoci bol dlh väčší ako ten prvý, dokázal sa z neho vymaniť celkom rýchlo. Mal totiž rozbehnutú firmu a hlavne - morálny kredit.

👞"Baťovky" - prvý ozajstný úspech.

Sériovo vyrábaný model plátených topánok s koženou špičkou. Ich nízka predajná cena, malé náklady a jednoduchosť z nich robili perfektný produkt. Vďaka nim sa stal Tomáš druhým najbohatším mužom v Zlíne.

🥊 Nepriateľský postoj voči industrializácii.

Momentálny veľký dopyt po "klasických obuvníkoch" spôsobil, že Tomáš odmietal stroje, ktoré by naradili poctivú manuálnu prácu. Na ceste do Frankfurtu prvýkrát v živote videl stroje, ktoré dokázali robiť akúkoľvek ševcovskú prácu a jeho “veľkú” objednávku by dokázali naplniť tisíckrát. Stroje však boli nad jeho vtedajšie možnosti a tak nakúpil len niekoľko užitočných ručných nástrojov.

6⃣8⃣8⃣ otázok o výrobe.

Tomáš sa odišiel učiť do Ameriky. Spísal si zoznam otázok o výrobe, na ktoré chcel nájsť odpovede. Skutočným objavom pre neho bola ale možnosť rozvoja ľudských síl pod vplyvom slobody a súťaže.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


🎙 V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

O autorovi
Redakcia Invest in Slovakia
Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,3 milióna eur. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako 15-členný tím špecialistov a investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.

Posledné články

Výhodné investovanie do realít netradičným spôsobom

Ochrana osobných údajov   |   Podmienky používania portálu   |   +421 910 548 844   |   [email protected] | Invest in Slovakia prevádzkuje spoločnosť Ci investment group, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovensko.
Spoločnosť spĺňa všetky právne mechanizmy aby mohla vykonávať crowdfundingovú činnosť a tak sprostredkovať pôžičky do jednotlivých investičných projektov. Ak sa chcete dozvedieť viac o subjekte, ktorý poskytuje služby alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás prostredníctvom chatu v aplikácii Invest in Slovakia, alebo emailom na [email protected]. Platforma investinslovakia.eu neposkytuje investičné poradenstvo a individuálni investori by sa mali rozhodovať sami alebo hľadať nezávislé odborné poradenstvo, ak si nie sú istí vhodnosťou akejkoľvek investície pre ich individuálne potreby. Hodnota investícií môže stúpať, ale aj klesať v závislosti od vývoja trhu a nepredvídaných okolností. Majte na pamäti, že pri investovaní do pôžičiek podlieha Váš kapitál rizikám a nevzťahuje sa na neho žiaden ochranný mechanizmus. Viac informácií sa dozviete v sekcii FAQ (najčastejšie otázky a ich odpovede).
NBS. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo dňa 7.10.2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (ďalej len „Nariadenie o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie“) sa crowdfunding stane legislatívne regulovanou činnosťou. Z povahy predmetného nariadenia sa predpokladá, že orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude v rámci Slovenskej republiky Ministerstvo financií Slovenskej republiky alebo Národná banka Slovenska. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu a sme pripravení aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia s cieľom sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci Slovenska ako aj celej Európskej únie.
Copyright © 2021, Ci investment group, s.r.o.
crossmenu
sk_SKSlovak